Onur Üyelerimiz

Yazan: admin Tarih: Eki 13th, 2010 | Kategori::

Özgeçmiş

Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur 1957 yılında Narlıdere’de doğdu. Narlıdere Oğuzhan İlkokulu, Mehmet Seyfi Eraltay Lisesi Ortaokul bölümü ve İzmir Namık Kemal Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden mezun oldu.

Evli ve 2 çocuk sahibi olan Abdül Batur, mimarlık mesleğine Pendik Tersanesi şantiyesinde çalışarak başladı. 1984-1987 yıllarında yurt dışında, birçok şehirde şantiye proje müdürü olarak görev alarak mesleki gelişimini ve iş deneyimini artırdı. 1988 yılında Narlıdere’ye dönen Abdül Batur, proje bürosu açarak çalışma yaşantısını doğup büyüdüğü kentte sürdürmeye başladı. Bu dönemde Narlıdere’nin pek çok yerinde yapılan binaların projelerine imza attı. Gençlik döneminde uzun yıllar Narlıdere Spor Kulübü’nde futbol oynayan Batur, aynı kulüpte yöneticilikte yaptı.
1994 yılında İzmir Büyük Şehir Belediyesinin şirketi olan İZBETON Genel Müdürlüğüne getirilen Batur, o güne kadar etkin olmayan şirketi başarılı çalışmalarıyla büyüterek Büyükşehir Belediyesi’nin en büyük şirketi haline getirdi.
1999 yılında Narlıdere Belediye Başkanı olarak seçilen Batur, sosyal demokrat düşünce ile hizmet üreten belediye başkanı oldu. 2004 yılında yapılan seçimlerde rekor sayılacak bir oy farkıyla 2. kez Narlıdere Belediye Başkanlığına seçilen Abdül Batur, başarılı çalışmalarıyla her kesimin taktirini topladı. 2004 yılında, Nokta Dergisi’nin yılda sadece bir kişiye verilen “Doruktakiler” ödülüne layık görülen Batur, çeşitli kurumlardan kazandığı ödüllerin yanı sıra Şehir ve Başkan Dergisi tarafından 4 kez Türkiye çapında yılın ilçe belediye başkanı seçildi. İzmir Kültür Platformu tarafından kültüre yaptığı katkılarından dolayı “1992-2002 On yılın Ödülleri’ni de alan Batur, yine kültür platformu tarafından verilen 2003 yılı Dr Behçet Uz Kültür ödülünün sahibi oldu.

2009 yılında yapılan seçimlerde % 71’lik bir rekor oyla yeniden belediye başkanlığına seçilen Başkan Batur, görevde olduğu dönemde, 2. İnönü ve Atatürk Mahallesi gecekondu bölgelerinde gerçekleştirdiği “Kent dokusunu yenileme” projesi, Yukarıköy, Yeniköy ve Yenikale mahalleleri “Eski dokuyu yenileme” projeleriyle kentin siluetinin değişimini sağladı. Narlıdere Atatürk Kültür Merkezi, Engelliler Merkezi, Yeni Pazaryeri, Ahmet Piriştina Demokrasi Meydanı, Üniversiteye Hazırlık Kurs Merkezi, Kültür Sanat ve Hobi Merkezi, Cemevi, eski cem evinin müzeye dönüştürülmesi, Güven Erkaya Spor Salonu, Ali Artuner Futbol Sahası gibi birçok projeye imza atan Batur, başarılı çalışmalarıyla Narlıdere’yi Ege’nin parlayan yıldızı yaptı. Bunun yanında 2009 yılında Kıyı Ege Belediyeler Birliği başkanlığına seçilen
Abdül Batur, Çanakkale’den Fethiye’ye kadar olan bölgede hizmet veren Kıyı Belediyelerinin sorunlarını çözme, dayanışmasını sağlama konusunda çalışmalarını sürdürmektedir.

Sayın Batur, briç camiasını yakından takip edip, çok büyük katkılar yapmıştır.

 

.

H. YAŞAR SEVİNÇ (30.04.1942 – 07.05.2015)

30 Nisan 1942 tarihinde Bursa’da    doğan H. Yaşar SEVİNÇ ilk, orta ve      lise öğrenimini Nazilli ilçesinde tamamladıktan sonra yüksek   öğrenimini Balıkesir Necati Bey       Eğitim Enstitüsü Fen Bilgisi      bölümünde tamamlamıştır.

Erdemli Lisesi ve Mersin Ortaokulunda öğretmenlik ve Mersin Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı görevlerini başarı  ile yaptıktan sonra 1992 yılında kendi isteği ile emekli olmuştur.

Yıllarca Nazilli Menderes, Balıkesir Karasi, Çanakkale Biga, Denizli Sarayköy Gençlik ve Erdemli Spor Kulüplerinde futbol da oynayan SEVİNÇ emekli olduktan sonra İzmir’e yerleşmiştir.

Halen İzmir’de faaliyet gösteren aile şirketleri ERSEV Ltd. Şti. yönetim kurulu başkanı olan SEVİNÇ, 02 Kasım 2004’ten beri kulübümüz üyesi ve aktif sporcusu olup, kulübe ve kulüp takımına sağladığı maddi katkıların yanı sıra Narlıdere Belediyesi ile olan ilişkilerimize de koordinatörlük yapmaktadır.

H. Yaşar SEVİNÇ 2008 yılında yapılan olağan genel kurul toplantısında oy birliği ile “onur üyeliğine” seçilmiştir.

 

İLHAN ONAT (1929-2013)

05 Aralık 1929 tarihinde İstanbul’da doğan İlhan ONAT ilk, orta ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden mezun olmuş ve İzmir Basmahane’de açtığı Merkez Eczanesinde 1955-80 yılları arasında sağlık sektörüne   hizmet etmiştir.

İlhan ONAT İzmir Atatürk Lisesi yıllarında başladığı satranç kariyerinde; dört kez      Türkiye şampiyonu olmuş, “uluslararası usta” unvanını alan ilk Türk olma onurunu yaşamış ve milli takım oyuncusu olarak yıllarca birinci masada ülkemizi temsil etmiştir. Yedi kez olimpiyatlara, beş kez Balkan Şampiyonasına ve muhtelif uluslararası turnuvalara katılan ONAT, çok sayıda satranç oyuncusu yetişmesine de katkı sağlamıştır.

1950’lerde İstanbul’da brice başlayan ONAT bu spor dalında da önemli başarılar elde etmiş; İzmir’deki ilk briç kulüplerinin kurulması (Alsancak-1968) ve gelişmesinde gerek yönetici gerekse öğretmen ve sporcu olarak maddi ve manevi katkılarda bulunmuştur.

02 Kasım 2004’ten beri kulübümüz üyesi ve en başarılı aktif sporcularından biri olan İlhan ONAT, kulübümüze muhtelif vesilelerle önemli maddi katkılarda bulunmuş ve 2008 yılında yapılan olağan genel kurul toplantısında “onur üyeliğine” seçilmesi oybirliği ile kararlaştırılmıştır.

” Eğitim ve sağlık hizmetlerine önemli maddi katkıları bulunan İlhan Onat 13 Mayıs 2013 tarihinde vefat etmiştir.”