Tarihçemiz

Yazan: admin Tarih: Nis 29th, 2010 | Kategori::

NARBİSK TARİHİ


Kulüp renklerini Narlıdere’nin YEŞİL ormanlarından, mas’MAVİ denizinden ve portakal, mandalina bahçelerinin TURUNCU’sundan alır. Bricin birleştiriciliği ve sportmenliğini ilke alır. Geniş tabana yayılan bir Briç felsefesini güder. Briç sporunun insan zekasına, kişiliğine, toplumsal rolune kattığı değerlerin tüm toplumca bilinmesi için tanıtımlar yapar. Briç ortak paydasında buluşan insanların dayanışma ve gönülden paylaşma duyarlılıklarını zenginleştirme amacındadır.
2001 yılında bir kahvehane köşesinde amatör bir ruhla kurulan NARLIDERE BRİÇ İHTİSAS SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ’nin kurucu üyeleri:
Ragıp Ünal Saygın
Hürdoğan Sarpkaya
A. Okay Simsar
Yıldırım Kaçar
Tayfun Turhan
Ertuğ Erdağ
Hüseyin Pektaş’dır.
Süreç içerisinde dernek, turnuva brici formatında yarışmalar düzenleyerek Briç sporunun ilgi görmesini ve Narlıdere’de gelişmesini sağlamıştır. 2002 yılında şu an halen faaliyetini gösterdiği yere geçen NARBİSK. Bu tesisi kendi imkanlarıyla yürütmeye çalışmış ve zor koşullarda ayakta kalmayı başarmıştır. NARBİSK aynı yıl TBF’ye bağlanarak resmi kimliğini kazanmıştır. 2003 yılından itibaren kulüplerararası Ulusal yarışmalara katılan NARBİSK en önemli başarıyı 2005 yılında gerçekleştirmiştir. Bu yıl elemeleri geçerek, Ege Bölgesini temsilen Türkiye finallerine gitmeye hak kazanan NARBİSK İsparta’da yapılan finalleri grubunda 10. sırada tamamlayarak Türkiye genelinde ilk 20’ye girmeyi başarmıştır.
Bu tarihten itabaren her alanda gelişme gösteren NARBİSK her yıl düzenlediği ücretsiz briç dersleri ile briç seviyesinin ilerlemesini sağlamış, yine her yıl ücretsiz düzenlenen “Yeni Başlayanlar İçin Briç” dersleri ile briç sporcu sayısının artmasına katkıda bulunmuştur. Bu süreç devam ederken Kulüp oyuncularının bireysel başarıları ard arda gelmeye başlamıştır.
2006 yılında 200’ün üzerinde üyeye sahip olan NARBİSK güçlü üye yapısından aldığı destekle YENİDEN YAPILANMA çalışmalarını başlatmıştır. Bu dönemde Narlıdere Belediyesi’nin önemli katkılarıyla kulüp restore edilmiş, nezih bir spor merkezi haline dönüştürülmüştür. Ardından Kulübün köşetaşlarından büyük satranç duayeni, briç ustası ilhan ONAT’ın çabalarıyla, İzmir Briç Kulübünün tasfiyesinden Kulüp gelir temin etmiş ve bu gelir ile Briç gereçleri, teknolojik donanımlar tamamlanmıştır.
Narlıdere Briç İhtisas Spor Kulübü kâr amacı gütmeyen, üyelerinin kendi kendisini yönettiği bir anlayışla yoluna devam etmektedir…